خدمات

کرگیری و برش بتن

با توجه به اینکه در سازههای بتنی کل سقف به صورت یکپارچه اجرا میشود، جهت عبور لولههای تاسیسات، کابل برق و مواردی از این دست لازم است تا بتن تخریب شده و فضایی برای عبور این موارد باز شود. در صورتی که از چکشهای برقی و یا بادی برای این کار استفاده شود، علاوه بر وقت گیر بودن سبب آسیب بتن در قسمت های مجاور محل تخریب می شود. علاوه بر این چکشهای برقی قادر به بریدن آرماتور و یا ورق فولادی (در عرشه فولادی) نیستند؛ آنها را باید با دستگاه جوش آب کرد و یا با هوا برش برید.  (بیشتر بخوانید …)

برش سیمی بتن

یکی از روشهای جدید و نو آورانه در برش سازه های بتنی عظیم استفاده از برش سیمی یا در اصطلاح سیم برشمی باشد. این روش در ابتدا در معادن سنگ ساختمانی با توجه به سرعت بالا و حداقل تخریب توسعه یافت. (بیشتر بخوانید …)

کاشت میلگرد

در مواردی برای تقویت یک عضو سازه لازم است پیچ یا میلگرد در بتن کاشته شود. عمل کاشت باید طوری انجام شود که مقاومت گیرایی ایجاد شده بین میلگرد کاشته شده و عضو مورد نظر بیشتر از مقاومت کششی میلگرد یا پیچ باشد. به میلگرد یا پیچ کاشته شده در اصطلاح میخچه یا بولت گفته میشود. (بیشتر بخوانید …)

تزریق خمیر سیمان

تزریق خمیر سیمان برای محافظت از استرند بتن جسمی است مقاوم در مقابل فشار، ولی مقاومت آن در مقابل کشش بسیار کم است، بنابراین با وارد کردن فشار به بتن، کشش ایجاد شده در اثر بار مرده و زنده را در عضو بتنی تقلیل داده و در نتیجه مقاومت آن افزایش مییابد. پیش تنیدگی عبارت است از ایجاد یک تنش ثابت و دائمی ( Prestress ) در عضو بتنی به نحو دلخواه و به اندازه لازم، در اثر این تنش، مقداری از تنشهای ناشی از بارهای مرده و زنده در این عضو خنثی شده و در نتیجه مقاومت باربری آن افزایش پیدا میکند. (بیشتر بخوانید …)

گروتریزی بیس پلیت

گروت ریزی بیس پلیت با گروت سیمانی مناسب میباشد که دارای خاصیت غیر انقباضی و مقاومت بسیار بالایی است. گروت ریزی جهت پر کردن فضای خالی بین صفحات نشیمن و دستگاههای صنعتی، سازههای سنگین که نیاز به تحمل لرزه و فشار بسیار زیاد دارند استفاده میشود. معمولا امکان گروت ریزی قبل از نصب سازههای فلزی وجود ندارد (زمانی که هدف از گروت ریزی زیر استراکچر یا ستون میباشد و یا گروت ریزی بیس پلیت). (بیشتر بخوانید …)

کشش بولت

در مواردی برای تقویت یک عضو سازه لازم است پیچ یا میلگرد در بتن و یا دیوار ضخیم آجری کاشته شود. جدا از ملاحظات کلی و نکات ظریفی که هنگام کاشت باید رعایت شود، به عنوان یک قاعده کلی عمل کاشت باید طوری انجام شود که مقاومت گیرایی ایجاد شده بین میلگرد کاشته شده و عضو مورد نظر بیشتر از مقاومت کششی میلگرد یا پیچ باشد.  (بیشتر بخوانید …)

شاتکریت

بتنی که با طرح اختلاط مخصوص ساخته شده، با پاشش سریع روی سطوح و بدون نیاز به قالب بندی اجرا میشود؛ بتن پاشیده یا شاتکریت نامیده میشود. استفاده از طرح اختلاط مناسب سبب به حداقل رسیدن مصالح بازگشتی، استفاده متوالی و بدون توقف پمپ شات میگردد. شاتکریت امروزه در دنیا به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد:  (بیشتر بخوانید …)

بتن‌ریزی الحاقی

در موادری به دلیل اشتباه در طراحی و یا اجرا پس از بتن ریزی ساختمان، مجددا اقدام به بتن ریزی میشود. علاوه بر این موارد در پروژه های استحکام بخشی که در سازه اصلی تغییراتی ایجاد میشود؛ باز هم نیاز است تا مجددا اقدام به بتن ریزی شود. در تمامی این موارد امکان بتن ریزی با پمپهای مرسوم و تراک میکسر میسر نیست. به عنوان مثال اگر در طراحی چال آسانسور اشتباهی صورت گرفته باشد در این صورت سازه اطراف آن باید تقویت شود. (بیشتر بخوانید …)