کاشت میلگرد

در مواردی برای تقویت یک عضو سازه لازم است پیچ یا میلگرد در بتن کاشته شود. عمل کاشت باید طوری انجام شود که مقاومت گیرایی ایجاد شده بین میلگرد کاشته شده و عضو مورد نظر بیشتر از مقاومت کششی میلگرد یا پیچ باشد. به میلگرد یا پیچ کاشته شده در اصطلاح میخچه یا بولت گفته میشود.

کاشت بولت به سه شیوه مختلف انجام میشود:

 1. کاشت بولت با استفاده از مواد پایه سیمانی
 2. کاشت بولت با استفاده از چسب اپوکسی
 3. کاشت بولت با استفاده از مهار مکانیکی (در این مورد به بولت کاشته شده رول بولت نیز گفته میشود).

کاشت بولت پایه سیمانی در کارهای ساختمانی به علت فراموشی در تعبیه ریشههای ستون، اجرای ستون در محلهایی غیر از محل استقرار ستون در نقشه، رفع خطا در محل میلگردهای انتظار و بالاخره عملیات بهسازی از این روش استفاده میشود. برای کاشت بولت ابتدا سوراخی به قطر حدود ۵ میلیمتر بزرگتر از قطر میلگرد و به طول مهاری آن به کمک دستگاه مغزه گیر در بتن ایجاد میشود و داخل آن با حجم مناسب ملات روان پر میگردد. ملات روان ترکیبی از آب، سیمان، ماسه، مواد ضد انقباض و روان ساز میباشد. پس از پر نمودن سوراخ با ملات بولت به داخل سوراخ رانده میشود. ملات داخل سوراخ طی مدت زمان لازم عمل آوری میگردد تا سیمان به مقاومت لازم برسد. بدیهی است اگر بولت از جنس میلگرد آجدار و سوراخ نیز مضرس باشد نتیجه رضایت بخش_تر خواهد بود. مراحل کاشت در شکل زیر نشان داده شده است.

کاشت بولت با استفاده از مواد اپوکسی روش کاشت همانندمواد سیمانی است که در آن به جای سیمان از چسبهای اپوکسی استفاده میشود. با توجه به چسبندگی فوق العاده زیاد چسبهای اپوکسی بدیهی است که قطر سوراخ و طول مهاری کوچکتر خواهد شد؛ در نتیجه عملیات سوراخکاری راحتتر میشود ولی هزینه چسب بالا است. چسبهای اپوکسی قدرت گیرش فوق العاده زیادی دارند. بنابراین نمیتوان آنها را به صورت کامل بسته بندی و حمل نمود، زیرا به سرعت میگیرند و فاسد میشوند. با توجه به دلایل فوق چسبهای اپوکسی به صورت دو یا سه جزیی حمل میشوند. مراحل کاشت به شرح زیر است:

 1. محاسبه ابعاد سوراخ مطابق جدول زیر
 2. ایجاد سوراخ با ابزار مناسب
 3. تمیز نمودن گرد و غبار ناشی از حفاری با استفاده از دستگاه مکنده یا برس سیمی مخصوص
 4. زدودن هر گونه چربی و مواد روغنی، دانههای سست و یا سطوح فاقد استحکام و رطوبت از سطوح داخلی سوراخ
 5. تزریق چسب تا میزان دو سوم حجم سوراخ
 6. فرو بردن پیچ یا میلگرد به صورت چرخشی داخل سوراخ
 7. تمیز نمودن مواد اضافی بیرون ریخته از دهانه سوراخ
 8. طی شدن زمان عمل آوری که با توجه به کاتالوگ شرکت سازنده چسب تعیین میشود.

تمامی ۸ مرحله فوق به دقت توسط تکنسینهای شرکت پی برش انجام میشود تا حداکثر گیرایی بین سازه و بولت کاشته شده اتفاق بیافتد.

محاسبه ابعاد سوراخ برای استقرار پیچ و یا میلگرد

قطر پیچ یا میلگرد (mm) قطر سوراخ (mm) عمق سوراخ (mm)
۸ ۱۰ ۸۰
۱۰ ۱۲ ۹۰
۱۲ ۱۴ ۱۱۰
۱۴ ۱۶ ۱۲۰
۱۶ ۱۸ ۱۲۵
۲۰ ۲۲ ۱۷۰
۲۴ ۲۸ ۲۱۰
۳۰ ۳۵ ۲۸۰

کاشت بولت به کمک مهار مکانیکی (رول بولت) در این روش همانند روش­های قبل ابتدا سوراخی به قطر حدود ۲ میلیمتر بزرگتر از قطر پیچ در بتن ایجاد می­شود، سپس پیچ با مهار مکانیکی را درون سوراخ قرار می­دهند. این پیچ در انتهای خود دارای پره­های مخصوصی است که با پیچاندن پیچ باز می­شوند و به جدار سوراخ می چسبند. پیچ آنقدر سفت می­گردد تا پره­ها تا جایی که ممکن است به دیوار بچسبند. در این روش نیز طول مهار بسیار کوتاه است. شاید این روش برای بارهای دینامیک مناسب نباشد چون پره­ها می توانند بتن محیطی خود را خرد کنند ولی به هر حال در کارهای استاتیکی بسیار عالی هستند. هر نوع پیچ مهاری بر حسب قطر و مقاومت میلگرد دارای نیروی برشی و کششی مجاز می­باشد که توسط کارخانه سازنده ارائه می شود. در شکل زیر نمونه­هایی از رول بولت­های موجود در بازار نشان داده شده است.